Dragi învățători,
A unsprezecea ediţie a campaniei Şcoala siguranţei TEDI s-a încheiat
Ediția 2025-2026 a campaniei Școala siguranței Tedi a ajuns la final. Pentru al unsprezecelea an consecutiv, programul Școala siguranței având că scop creșterea siguranței elevilor de clasă I prin educație a fost primită cu deschidere și entuziasm.
Aproximativ 58.000 de elevi de clasă I au învățat anul acesta alături de Tedi cum să prevină și cum să se ferească de pericolele pe care le pot întâlni când sunt singuri acasă, în drum spre școală, la școală, în vacanță sau online.
Pe tot parcursul anului școlar au fost desfășurate activităti practice și lecții demonstrative pe temă siguranței având că suport materialele educaționale puse la dispoziție de Tedi și beneficiind de prezența fizică a reprezentanților Poliției, partener al acestei campanii alături de Ministerul Educației şi Cercetării.
De-a lungul celor unsprezece ediţii anuale derulate până acum, peste 471.000 de elevi de clasă I au beneficiat de recomandări utile despre siguranță la acasă, pe stradă, la școală, în vacanță și despre situații particulare precum manifestările de tip bullying, siguranță online sau rezolvarea nonviolență a situațiilor conflictuale.
Ediţia viitoare a Școlii siguranței Tedi va începe în luna septembrie 2026 cu etapa de înscrieri pentru anul școlar 2026-2027. Până atunci, Tedi vă urează tuturor, cadre didactice, copii și părinti:
Vacantă plăcută!
